قضاوت کردن ترکیه تصادف هنرپیشه رانندگی

قضاوت کردن: ترکیه تصادف هنرپیشه رانندگی استانبول اخبار فرهنگی و هنری

بازار کالاهای الکتریکی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک روزهای ملتهبی را سپری می کند. با داغ شدن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران روزهای داغی هم در بازار گوشی تلفن ه

لپ تاپ بخریم یا نه؟

لپ تاپ بخریم یا نه؟

عبارات مهم : بازار

بازاری ها معتقدند گرانی افسارگسیخته کالاهای فناوری و گوشی تلفن همراه مهار نمی شود.

بازار کالاهای الکتریکی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک روزهای ملتهبی را سپری می کند. با داغ شدن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران روزهای داغی هم در بازار گوشی تلفن همراه و نوت بوک سپری می شود. زیاد کردن هر روزه قیمت ها، کمیاب شدن بعضی برندها و کم کردن عرضه در بازار همه اتفاقاتی هستند که آینده نگری می شود در ماه های آینده زیاد از هر لحظه بازار آی تی را تحت الشعاع قرار خواهند داد و موجب نگرانی خریداران و فروشندگان این بازار شده است اند. در نگاه اول آنچه زیاد از هر علت دیگر نابسامانی بازار آی تی را موجب خواهد شد، بازگشت تحریم ها هست؛ ولی هنگامی که پای صحبت واردکنندگان این اقلام می نشینید، به ابعاد جدیدی از ماجرا پی می برید.

لپ تاپ بخریم یا نه؟

اگر چه به نظر می رسد بحران و گرانی هر روزه کالاهایی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک زیاد از همه جهت مصرف کنندگان دردسرساز باشد ولی واقعیت اینجاست که واردکنندگان و فروشندگان این کالاها هم بسیار متضرر خواهند شد. درست است که مصرف کنندگان کالاهای آی تی باید جهت خرید مایحتاج خود هزینه هایی چندین برابر را پرداخت کنند و حتی بابت خرید قطعات وسایل خود با دردسر زیادی مواجه می شوند و نمی دانند با بازگشت دوباره تحریم ها آیا می توانند به تعمیر وسایل خود امیدوار باشند یا نه ولی واردکنندگان این اقلام هم جهت ورود این محصولات به کشور عزیزمان ایران دردسرهای زیادی پیش رو خواهند داشت. حالا پرسش اینجاست که با توجه به وضع فعلی، بی ثباتی بازار و بازگشت تحریم ها چه روزهایی در انتظار اقلام مهم و پرمصرفی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک خواهد بود. آیا قیمت ها کنترل می شوند و معضل کمبود کالا برطرف خواهد شد یا این که بازار با التهاب و پرسشها بیشتری دست وپنجه نرم خواهد کرد؟ در ادامه گزارش به این سوالات پاسخ می دهیم.

گرانی از کجا آمد؟

همین چند سال پیش بود که «لپ تاپ» کالایی لوکس به حساب می آمد که داشتن آن چندان هم مهم به نظر نمی رسید. کامپیوترهای معمولی با کیس های بزرگ و مانیتور و صفحه کلید اگر چه فضای زیادی از منزل ها و حتی محل کارها را اشغال می کردند، ولی هنوز استفاده از نوت بوک چندان مرسوم نشده بود تا این که به تدریج نوت بوک ها با توانایی حمل ساده به میدان آمدند و گوی سبقت را از هم جنس های قدیمی خود ربودند. طولی نکشید که نوت بوک ها جای خود را در منزل ها و شرکت و ادارات باز کردند؛ چون هم فضایی اشغال نمی کردند هم حمل ونقل ارزش ساده بود.

بازار کالاهای الکتریکی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک روزهای ملتهبی را سپری می کند. با داغ شدن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران روزهای داغی هم در بازار گوشی تلفن ه

لپ تاپ ها تبدیل به محبوب ترین اعضای خانواده آی تی شده است و متقاضیان آنها هر روز زیاد و زیاد شدند. امروزه دیگر نوت بوک ها جزو کالاهای لوکس نیستند و از ملزومات واجب محسوب می شوند. به همین علت است که گران شدن این کالای اساسی و مهم دردسرساز و حتی دلواپس کننده شده است هست. در ماه های اخیر بی ثباتی بازار ارز در کشور عزیزمان ایران قیمت نوت بوک را به نحوه سرسام آوری زیاد کردن داده و حتی آینده نگری می شود که این زیاد کردن ادامه دار باشد. از آنجا که کالاهای آی تی و تمام ملزومات آنها وارداتی هستند و قیمت آنها به قیمت ارز و نوسانات آن وابسته هست، در ماه های اخیر شاهد روند صعودی قیمت های این کالاها بوده ایم.

قیمت نوت بوک و کامپیوتر زیاد کردن ٦٠ درصدی نسبت به قبل از عید داشته و حتی سخت افزارهای این محصولات هم گرانی غیر قابل تصوری داشته اند؛ به عنوان نمونه اگر تا همین چند ماه پیش می خواستید یکی از قطعات نوت بوک خود را از مارک های معمولی این کالا تعمیر کنید یا تازه آن را بخرید، باید ٥٠ هزار تومان هزینه می کردید الان باید چندین برابر این مبلغ را پرداخت کنید. اتحادیه فناوران رایانه در آخر سال گذشته ابراز امیدواری کرده بود که با توجه به کم کردن ١٠ درصدی تعرفه واردات نوت بوک بعد از عید بازار این کالا به ثبات برسد؛ ولی بعد از تعطیلات عید نوروز شاهد زیاد کردن ٦٠ تا ٧٠ درصدی قیمت این کالا بودیم که خرید آن را جهت مردم با پرسشها عدیده ای روبه رو کرده است.

بیشترین زیاد کردن قیمت جهت لپ تاپ

لپ تاپ بخریم یا نه؟

از بین کالاهای فاوا که همان مختصر فناوری ارتباطات و اطلاعات هست، گوشی تلفن همراه و نوت بوک زیاد از هر کالای دیگری با دردسرهای زیاد کردن قیمت روبه رو شده است اند. البته بازار خرید و فروش گوشی تلفن همراه به علت تصویب قانون رجیستر مثل نوت بوک چندان با بحران گرانی سرسام آور مواجه نشد ولی آینده نگری می شود در صورت ادامه پرسشها فعلی، بلایی که سر نوت بوک ها آمده سر گوشی تلفن همراه ها هم بیاید. کم کردن واردات و تحریم شدن شرکت های ایرانی به وسیله تولیدکننده های خارجی، بازار گوشی تلفن همراه را هم با دردسرهای زیادی روبه رو می کند.

به کمبود کالا یا قطعات دچار نمی شویم

آیدین آرام، عضو هیأت مدیره دستگاه های مخابراتی و وارد کننده گوشی تلفن همراه راجع به این که تحریم ها چه اتفاقاتی را قرار است جهت بازار کالاهای الکترونیکی رقم بزنند به «شهروند» می گوید: «بازگشت تحریم ها باعث کم کردن یا کمیاب شدن گوشی تلفن همراه یا قطعات آن نمی شود. چندین سال است که بازارهای خارجی در کشور عزیزمان ایران حضور دارند و به همین راحتی هم از بازار ما از بین بردن نشده اند. از الان به بعد هم همین طور خواهد بود. بعد ما نگرانی بابت این پرسشها نداریم، بلکه مسئله از جای دیگر هست. در حال حاضر معضلی که زیاد از هر چیز بازار گوشی تلفن همراه را اذیت می کند، محدودیت هایی است که جهت واردکنندگان ایجاد شده است است.

بازار کالاهای الکتریکی مثل گوشی تلفن همراه و نوت بوک روزهای ملتهبی را سپری می کند. با داغ شدن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران روزهای داغی هم در بازار گوشی تلفن ه

در صورتی که دولت بتواند ارز کالا را تامین و به تعهدات خود در قبال واردکنندگان عمل کند، مشکلی پیش نخواهد آمد. درواقع این جا همه چیز به دولت برمی گردد، چون مهمترین مشکلی که درحال حاضر دردسرساز شده، تخصیص داده شده است ندادن ارز از طرف بانک مرکزی جهت واردات است.» در صورت ادامه شرایط فعلی چه خواهد شد؟ آرام پاسخ می دهد: «با قانون رجیسترینگ می توانیم امیدوار باشیم که خبری از قاچاق در بازار گوشی تلفن همراه نباشد، ولی قطعا کمیاب شدن محصولات و قطعات مهم دستگاه ها جهت بازار دردسرساز می شود. ضمن این که قیمت ها هر روز زیاد کردن پیدا می کند که این عنوان توازن بازار را به هم می ریزد. درواقع این جا همه چیز دست دولت است و اگر دولت بتواند ارز جهت واردات تامین کند، بازار کنترل خواهد داشت و شاهد زیاد کردن هر روزه قیمت ها نخواهیم بود. در غیراین صورت همچنان گرانی ها ادامه خواهند داشت و به صورت روزانه قیمت اجناس زیاد کردن پیدا می کند.

قیمت ها در بازار نوت بوک ریزشی نمی شود

لپ تاپ بخریم یا نه؟

درحال حاضر هیچ کارشناسی نمی تواند به این پرسش پاسخ دهد که آیا الان وقت مناسبی جهت خرید نوت بوک است یا باید صبر کنیم و منتظر کم کردن قیمت ها باشیم. میرمهدی، مدیر اتحادیه فناوران رایانه در پاسخ به این سوالات به «شهروند» می گوید: «با ادامه این شرایط باید منتظر روزهای بدتر در بازار کالاهای الکترونیکی باشیم، چون قیمت ها نه تنها کم کردن پیدا نخواهد کرد، بلکه هر روزه بالاتر می رود. کم کردن واردات منجر به زیاد کردن سرسام آور قیمت کالاها می شود.

پس نمی توانیم امیدوار باشیم که اتفاق خوبی جهت این بازار رخ دهد.» ولی علت این گرانی سرسام آور چیست؟ پاسخ آن را میرمهدی می دهد: «برخلاف آن چه این روزها مطرح می شود، زیاد کردن قیمت کالاهای آی تی ارتباطی به بازگشت تحریم ها ندارد. در سال های اخیر برداشته شدن تحریم ها مشمول بر حال کالاهای آی تی نشد و این طور نبود که ما بتوانیم از هر کشوری خرید داشته باشیم. درحال حاضر هم زیاد کردن سرسام آور قیمت ها ربطی به بازگشت تحریم ها ندارد. درواقع ما به علت تحریم های داخلی دچار دردسر شده است ایم، نه تحریم های خارجی. درحال حاضر دولت به هیچ واردکننده ای اجازه نمی دهد اعتباری خرید کند تا قیمت تمام شده است کمتر شود.

امروز جهت واردات ٥٠ هزار دلار قطعه باید معادل ریالی آنها پول به بانک آن واریز شود و علاوه بر آن، ٣٥ درصد از فاکتور نیز باید به عنوان تعهد واردات کالا نزد بانک بماند تا جنس وارد و ترخیص شود. معمولا این رقم بین ٣ تا ٥ ماه در اختیار بانک است و همین باعث می شود قیمت نوت بوک و هزینه واردات سایر کالاها زیاد کردن پیدا کند، حتی تولیدات داخلی در این بخش نیز تا ٣٥ درصد زیاد کردن قیمت داشته اند. ضمن این که رکود، شدت بیشتری در این حوزه گرفته و نمی توانیم آینده خوبی جهت فعالان حوزه آی تی تصور کنیم. ثبت سفارش جهت واردات درحال حاضر حتما باید از طریق سامانه نیما و بانک مرکزی انجام شود و همین باعث شده است از بین ١٠ سفارش واردکنندگان فقط یکی ثبت شود. این عنوان منجر به کم کردن واردات شده است و با این که همین حالا هم ثبت سفارش انجام می شود، ولی معلوم نیست چه زمانی یک وارد کننده بتواند کالای مورد نظرش را وارد کند.»

بازار کالای قاچاق داغ می شود

آیا سختگیری ها جهت واردکنندگان راه قاچاق را باز می کند؟ میرمهدی با تایید این عنوان می گوید: «حتما این طور می شود. قاچاق زیاد می شود و بسیاری از واردکنندگان مجبور به تعدیل نیرو و حتی تعطیلی می شوند. مسئولان مدعی می شوند که با ارز ٤٢٠٠ تومانی می شود کالا وارد کرد، ولی این حرف صحت ندارد، چون درواقع هیچ ارزی وجود ندارد و اگر هم سفارشی در سامانه نیما جهت وارد کردن کالا ثبت می شود، صرفا فقط جهت ساکت کردن واردکنندگان است و ماه ها طول می کشد تا یک وارد کننده بتواند کالایی را که می خواهد وارد کند. در واقع شما همین حالا هم می توانید سفارش هایتان را جهت وارد کردن کالاها ثبت کنید، ولی این که درنهایت چه اتفاقی می افتد را هیچ کس نمی داند.

درواقع آن چه این روزها بازار را به هم ریخته و گرانی ها را به دنبال داشته، تحریم های داخلی هست، نه خارجی. دولت جهت واردکنندگان شرایط مشکل را ایجاد کرده و دست قاچاقچیان را باز گذاشته هست. متاسفانه دولتمردان فقط درحال شعار دادن هستند و هنگامی که پای عمل به میان می آید، هیچ اتفاقی رخ نمی دهد. با این شرایط باید منتظر روزهای بدتر و گرانی های زیاد هم باشیم و فقط می توانیم از مردم بخواهیم مواظب باشند کالای قاچاق نخرند و جهت خریدهای خود به سایت اتحادیه بروند و از جاهایی خرید کنند که مشخصات آنها در سایت ما آمده و معتبر و رسمی هستند.»

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: بازار | همراه | بازگشت | واردات | وارداتی | تحریم ها | بازگشت دوباره | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog