قضاوت کردن ترکیه تصادف هنرپیشه رانندگی

قضاوت کردن: ترکیه تصادف هنرپیشه رانندگی استانبول اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی میوه‌های نجومی نایاب

آن‌ قدر هزینه‌های مهم خانوار زیاد کردن یافته که امسال تقاضا جهت خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کم کردن یافته و همین کم کردن تقاضا باعث شده است

میوه‌های نجومی نایاب

میوه های نجومی نایاب

عبارات مهم : بازار

آن قدر هزینه های مهم خانوار زیاد کردن یافته که امسال تقاضا جهت خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال های قبل بسیار کم کردن یافته و همین کم کردن تقاضا باعث شده است که کمبود عرضه چندان به چشم نیاید.

به گزارش قانون؛ «بازار میوه و تره بار هم همچون سایر بازارها انتقام تورم را از مردم می گیرد. در گرم ترین روزها و ماه های سال قیمت میوه سر به فلک کشیده هست؛ میوه های تابستانی روز به روز زیاد کردن قیمت را تجربه می کنند و قدرت خرید مردم نیز به شدت کم کردن یافته به طوری که آن ها را مجبور به چشم پوشی از خرید میوه های تابستانه کرده هست؛ تا جایی که رییس اتحادیه بارفروشان گفته است: تقاضای بسیار پایین از سوی مردم جهت خرید میوه باعث شده است با وجود سرمازدگی امسال درختان، کمبود میوه در میادین نداشته باشیم. این در حالی است که هنوز صدای مسئولان متفاوت در گوش مردم طنین انداز است که مردم دلواپس گرانی نباشند.

همه چیز تحت کنترل هست. مردم با خیال راحت در صف ها بایستند و نفری۴۰ هزار تومان یارانه بگیرند تا بتوانند حداقل هفت کیلو موز یا هشت کیلو پرتقال، یا هشت کیلو گوجه فرنگی جهت یک ماه خود بخرند. مردم در زیاد مواقع وعده های مسئولان را فراموش نمی کنند ولی مسئولان به سرعت فراموش می کنند که چه وعده هایی جهت کنترل تورم و آسودگی خیال مردم داده اند. حالا که انواع و اقسام کالاها در زیاد کردن قیمت کورس گذاشته اند، مردم هر روز شاهد از دست رفتن قلمی از اقلام زندگی خود هستند و شرکت های نظارتی هم پیگیری موثری انجام نمی دهند؛ به این صورت هر روز سبد خانوار آب می رود.

میوه‌های نجومی نایاب

گرانی به داد کمبود میوه رسید

با سرمازدگی شدید در فروردین امسال بخش زیادی از میوه های سردرختی از جمله گیلاس و زردآلو در اطراف استان پایتخت کشور عزیزمان ایران شهرستان دماوند، فشم، لواسان، کن، سولقان و شهریار از بین رفت؛ به طوری که طبق مشاهدات از سطح بازار با وجود عبور از فصل نوبرانه همچنان قیمت گیلاس و زردآلو نسبت به سال های گذشته بالاست.

آن‌ قدر هزینه‌های مهم خانوار زیاد کردن یافته که امسال تقاضا جهت خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کم کردن یافته و همین کم کردن تقاضا باعث شده است

امسال میزان تولید میوه های سردرختی کم هست؛ به خاص گیلاس که نسبت به تقاضای موجود در بازار بسیار کم عرضه می شود و اکنون قیمت هر کیلوگرم گیلاس درجه یک در میدان بارفروشان بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان و گیلاس درجه دو بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان متغیر هست. در مورد سایر میوه های فصل از جمله هلو و شلیل نیز اگر چه این نوع میوه ها هم در اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران بر اثر سرمازدگی از بین رفته است ولی اکنون از مناطقی مانند تبریز این میوه ها روانه بازار پایتخت می شود و نیاز بازار را تامین می کند. آن قدر هزینه های مهم خانوار زیاد کردن یافته که امسال تقاضا جهت خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال های قبل بسیار کم کردن یافته و همین کم کردن تقاضا باعث شده است که کمبود عرضه چندان به چشم نیاید.

قاچاق مقرون به صرفه نیست

رییس اتحادیه بارفروشان در مورد اوضاع قاچاق میوه در میدان مهم هم گفت: آن قدر قیمت دلار اوج رفته که ورود میوه قاچاق هم مقرون به صرفه نیست و میوه های استوایی که یک مقدار همواره به صورت قاچاق دیده می شد، با توجه به این اوضاع و این که فصل آن هم تمام شده، در بازار وجود ندارد و می توان گفت که دیگر هیچ میوه قاچاقی در بازار نیست؛ اردیبهشت امسال بود که قیمت انواع میوه و تره بار در میدان مرکزی میوه وبار پایتخت کشور عزیزمان ایران کشف و رعایت آن جهت تمامی فروشندگان الزامی شد.

در نامه ای که به این منظور به وسیله مسئولان و کارشناسان بازرسی میدان میوه و تره بار، اتحادیه بارفروشان، فروشندگان میوه و تره بار و وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده، آمده است: قیمت های عمده فروشی فوق به منظور نظارت و کنترل قیمت عمده و خرده فروشی رصد و تعیین شده است است و به منزله خرید از تولیدکننده نیست.

میوه‌های نجومی نایاب

نهاد ناظر کجاست؟

با وجود آن که وظیفه شرکت میوه و تره بار شهرداری تهران، از بین بردن واسطه ها جهت رسیدن میوه به دست مردم با قیمت مناسب تر است ولی اخذ اجاره های نجومی و ارائه میوه های بی کیفیت، اوضاع را جهت شهروندان سخت تر کرده هست. شرکت میادین میوه و تره بار شهرداری وظیفه کنترل قیمت میوه را بر عهده دارد و باید با واگذاری غرفه به تولیدکنندگان و از بین بردن واسطه ها میوه را با قیمت مناسب به دست مردم برساند ولی این شرکت به علت عدم نظارت و مدیریت صحیح و در مقاطعی به علت کسب سود بیشتر، با اخذ اجاره های نجومی بحران گرانی میوه را به وجود آورده هست. طبق بررسی های انجام شده است هزینه اجاره غرفه در میادین میوه و تره بار در بعضی موارد به ۱۰۰ میلیون تومان در ماه هم می رسد و تولیدکنندگان توان پرداخت ندارند و مجبور به ارائه میوه بی کیفیت و گران به مردم هستند. هر چند به گفته رحیمی، مدیر عامل شرکت میادین تره بار شهرداری علت زیاد کردن بازارها خدمات رسانی زیاد به تهرانی هاست و تعداد بازارها قرار است زیاد کردن یابد ولی این روزها خدمات رسانی جای خود را به کسب سود اوج از جیب تولیدکنندگان و مردم داده است و متاسفانه غرفه داران مجبور به ارائه میوه بی کیفیت و گران به مردم شده است اند.

آن‌ قدر هزینه‌های مهم خانوار زیاد کردن یافته که امسال تقاضا جهت خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کم کردن یافته و همین کم کردن تقاضا باعث شده است

گرانی و بی کیفیتی میوه

جانمایی نامناسب بسیاری از بازارهای تازه جهت آمارسازی باعث شده است که این اقدام مثبت به عاملی جهت بروز پرسشها متعدد بدل شود. بر اساس آمار صاحبان غرفه ها، بسیاری از بازارهای جدید، به شدت زیان ده هستند. بسیاری از صاحبان غرفه ها به علت ناتوانی در کسب درآمد لازم، غرفه ها را بعد داده اند ولی هنوز وجوه خود را دریافت نکرده اند؛ به طوری که شاهد درخواست های بسیار زیاد، جهت بازپس گیری وجوه اولیه هستیم. زیاد کردن قیمت تمام شده است میوه و تره بار (که باید ۳۰درصد پایین تر از قیمت بازار باشد) و در نتیجه آن رشد ۳۰ تا ۵۰درصدی اجاره بعضی غرفه ها، موجب زیاد کردن قیمت میوه در میادین میوه و تره بار و به تبع آن در سطح شهر شده است هست. اگر مسئولان بدون تشریفات قبلی سری به بازارهای میوه و تره بار پایتخت بزنند، بی شک اوضاع گرانی و بی کیفیتی میوه را مشاهده خواهند کرد.

ناتوانی مردم در خرید میوه

میوه‌های نجومی نایاب

عنایت ا…بیابانی، قائم مقام دبیر کل منزل کشاورزی در خصوص زیاد کردن قیمت میوه به «قانون» می گوید: به اعتقاد بنده چند فاکتور باعث گرانی میوه شده است هست. یکی از بزرگ ترین دلایل عدم تعادل بازار و بی ثباتی در اقتصاد هست. متاسفانه اوضاع کشاورزی به گونه ای رقم خورده که قیمت ها با دلار زیاد کردن و کم کردن پیدا می کنند. جهت مثال اگر سال گذشته کود اوره را ۳۰ هزار تومان خریداری می کردیم، امسال باید ۱۳۰ هزار تومان خریداری کنیم. از سوی دیگر هزینه های تولید و دستمزد کارگر زیاد کردن پیدا کرده است.

در فصل غیر متعارف نیز عواملی مانند تگرک، باران و سرما باعث آسیب بخشی از میوه ها شد ولی این به آن معنا نیست که میوه آن قدر هزینه اش اوج برود که مردم توان خریدش را نداشته باشند. در حال حاضر بااهمیت ترین مساله اوضاع اقتصادی مردم است که توان خرید میوه را ندارند. همین امسال ما گله مند بودیم که آیا هندوانه سیستان و بلوچستان کیلویی ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان هست. بخشی از آن مربوط به بعد مسافت می شود ولی بخش عظیم آن مربوط به عدم نظارت کافی بر بازار و عدم حمایت از مصرف کننده بوده هست. نباید تنها تولیدکننده را مورد توجه قرار داد، مصرف کنندگان هم احتیاجاتی دارند که باید مورد حمایت قرار گیرد. جهت مثال باید تسهیلاتی جهت حمل و نقل و رسیدن میوه به بازار مصرف ارائه شود.

میوه های فاسد و تعطیلی میوه فروشی ها

او در ادامه خاطرنشان می کند: عدم ثبات نظارت به وضوح دیده می شود. شرکت حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده نظارت بر قیمت میوه را رها کرده هست. اکنون میوه به اندازه کافی وجود دارد ولی میوه فروشی ها یکی بعد از دیگری تعطیل می شود. میوه فروشی ای که نزدیک منزل ما بود، ۱۲ کارگر داشت حالا دو کارگر دارد. میوه ها فاسد می شوند و مردم قدرت خرید آنها را ندارند. مجموعه این عوامل باعث اوضاع موجود شده است هست. اگر چه هزینه های تولید با گذشته تفاوتی چشمگیری نداشته است ولی آمار فروش رو به کم کردن رفته و توان خرید وجود ندارد. محصولات به شدت گران شده است است که بخشی از آن مربوط به باران و تگرک بوده؛ البته در بعضی استان ها این عوامل وجود داشته که باعث گرانی بیش از حد میوه شده است است.

بالاترین سود از آنِ دلالان

بیابانی در پاسخ به این پرسش که دولت در این اوضاع جهت ثبات بازار چه اقداماتی باید انجام دهد، می گوید: بی شک دولت وظیفه دارد در رابطه با حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده اقداماتی را انجام دهد. بخش عظیمی از میوه های فصلی به علت اعتصابات کامیون داران از بین رفت و آسیب آن متوجه مصرف کننده و تولید کننده شد.

در این میان بالاترین سود را دلالان بردند؛ آن هایی که امکانات سردخانه و ارتباطات گسترده ای دارند. به عنوان مثال آلبالو را کیلویی ۲۵ هزار تومان می فروشند، این در حالی است که این میوه از تولیدکننده کیلویی پنج هزار تومان خریداری می شود. این نتیجه نابسامانی در بازار است و عدم دسترسی اکثریت مردم به میوه را رقم می زند. اکنون بسیاری از مردم در اقلیت قرار گرفته اند و توانایی خرید میوه را ندارند. اگر چه قیمت مراکز شهرداری و بیرون تفاوتی ندارد و ناچیز است ولی به علت همین تفاوت قیمت اندک مردم هجوم می آورند و مایحتاج خود را از شهرداری تهیه می کنند.

نظارتی وجود ندارد

قائم مقام دبیرکل منزل کشاورزی در آخر گفت: از طرفی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تکالیفی دارد که آن را انجام نمی دهد و نظارت نمی کند. وزارت بازرگانی و شرکت حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده تکالیفی در برابر مردم دارند ولی هیچ کدام وظیفه خود را انجام نمی دهند. کشیک های نظارتی وجود ندارد، گران فروشی بیداد می کند و این ها دست به دست هم می دهند که قدرت خرید مردم به شدت کم کردن پیدا کند؛ به طوری که بعضی نه تنها میوه نوبرانه نمی خورد بلکه توان خرید میوه معمولی را هم ندارند و از بعد خرید آن برنمی آیند.»

واژه های کلیدی: بازار | خرده فروشی | عمده فروشی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog